Co zažila česká koruna v posledních dnech, nepamatuje žádný z tuzemských ekonomů. Ve čtvrtek se propadla na historicky vůbec nejnižší hranici - minus 6,2 % v devalvačním pásmu - a od pádu ji zachránila až masivní intervence centrální banky (kromě nákupu koruny ČNB administrativně odřízla zahraniční investory od mezibankovního trhu a dramaticky zvýšila hlavní úrokové sazby). Ve čtvrtek a pátek se pak k útoku zahraničních investorů a spekulantů přidala i značná část domácích občanů a firem. Koruna nakonec sice posílila, ale opět jen díky ČNB, která českou měnu chvíli před koncem obchodování dalšími intervencemi vytlačila ke středu kurzového pásma. Přestože tedy sobotní titulky novin hlásaly pozitivní obrat, kromě členů bankovní rady jen málokterý ekonom pochybuje, že se koruna může devalvaci (či změně kurzové politiky) vyhnout. Otázkou je jenom její rozsah.

Kdo za to může

Na to, co se stalo, existují dva protichůdné názory. První, který oficiálně zastává zejména centrální banka a premiér Klaus, tvrdí, že útoky na korunu jsou přechodného charakteru a lze je za pomoci nejrůznějších nástrojů odrazit. Spekulace s korunou prý mají úzkou souvislost se současnou politickou nestabilitou vlády a s ostrými útoky opozice vůči vládnímu konceptu ekonomiky. Občané prý nyní zbytečně propadají panice, kterou záměrně podněcuje devalvační lobby (čeští vývozci, kteří chtějí vydělat na levnější koruně) a bezskrupulózní zahraniční spekulanti, kteří zkoušejí každou…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte