Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

O ministra Schneidera se zajímá policie

Před pěti dny dokončili brněnští vyšetřovatelé práci na obvinění ministra Jaromíra Schneidera (KDU-ČSL), který se podle nich dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. Ve své bývalé funkci zlínského primátora totiž z městské pokladny půjčil 40 milionů několika zlínským podnikatelům, aniž by k tomu měl potřebnou pravomoc. Nepříjemné návštěvy strážců zákona byl ale ministr nakonec ušetřen. Jeho spis si do Brna přijel prostudovat šéf Úřadu vyšetřování pro Českou republiku Jan Kuběnka, který po prvním čtení dospěl k „předběžnému názoru“, že Jaromír Schneider ve své minulé funkci vlastně žádný trestný čin nespáchal. Zájem policie ale exprimátorovi mezitím stejně přinesl horké chvíle: dozvěděl se o něm totiž jeho stranický šéf Josef Lux. Podle znalců politického zákulisí to byl jeden z důvodů, proč předseda KDU-ČSL před čtrnácti dny tolik tlačil na personální změny ve vládě a iniciativně šel příkladem, když jako první nabídl právě křeslo Jaromíra Schneidera. Ke změnám nakonec nedošlo, ale ministr stačil ještě před Kuběnkovým verdiktem odstoupit alespoň z funkce předsedy zlínské organizace lidovců.

Primátor Schneider podepsal úvěr, aniž by si vyžádal svolení zastupitelstva - tím podle policie jednoznačně porušil zákon. Na druhé straně je však pravda, že se půjčené peníze v pořádku vrátily a tamější radnice nakonec prý ještě vydělala na úrocích osmnáct milionů korun. Pro policii tím vznikla otázka: trestat bez výjimky za porušení principu, nebo viníka vzhledem ke…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.