0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Civilizace1. 4. 199710 minut

Nadějné vyhlídky

Pavol Iványi
Astronaut

Vyměnit nemocný orgán za zdravý patřilo dlouhá staletí k ambicím mnoha slavných lékařů. Ty se začaly se naplňovat teprve díky objevům posledních desetiletí. Nové možnosti se otevírají tak rychle, že tisíce pacientů v každé vyspělé zemi včetně České republiky mohou už dnes počítat s transplantací jako s reálnou šancí, jak vyřešit vážné zdravotní potíže. Sny a naděje lékařů i nemocných se ale mohou v nejbližší době uskutečnit jenom tehdy, pokud se všechny znalosti podaří dost rychle převést do praxe.

Objev alloantigenů

↓ INZERCE

Kdysi používali lékaři pro transfuze krev zvířat (nejoblíbenější byla jehněčí). Tato léčba měla velmi špatné výsledky a o mnoho lépe nekončily ani pokusy s lidskou krví. Bezpečné transfuze umožnil až před sto lety objev krevních skupin. Zjistilo se, že každý člověk musí dostat tu svou značku. Zároveň se otevřela cesta i k dalším objevům, například k pochopení tzv. antigenních rozdílů mezi jedinci téhož živočišného druhu - liší se od sebe znaky (alloantigeny) na povrchu buněk. Odtud už není daleko k následující úvaze: když jsou znaky shodné, mohou se z jednoho člověka na druhého úspěšně přenášet i tkáně nebo celé orgány.

Ve čtyřicátých letech dokázal londýnský biolog Peter Medawar na králících, že se při transplantacích mezi nepříbuznými jedinci odloučí kožní štěpy do 20 dnů. A pokud se transplantuje po prvním štěpu druhý, odhojí se ještě rychleji. Obranný systém příjemce rozezná odlišné znaky dárce a dokáže se cizí tkáně zbavit…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc