Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Proč nesmí Medvídek Pú propagovat med

Medvídek Pú, známý hrdina dětských příběhů, byl po řadu let maskotem britské firmy prodávající med. Býval, ale už není. Doplatil na to, že vypadal „tlustě a požitkářsky“. Někdo tak tlustý přece nemůže propagovat zdravou a přírodní potravinu. Důvodem nebyla klesající poptávka po medu s medvídkem, ale jen obavy reklamní agentury, aby pohled na tlustého, mlsajícího medvídka nevzbudil v zákazníkovi strach, že po medu ztloustne. Od šedesátých let, kdy na módní scénu vstoupila Twiggy se svými 41 kg živé váhy na 168 cm, je vyhublá štíhlost považována za první předpoklad krásy. Nic na tom nemění ani to, že jen málokterá žena má možnost nacpat se do oblečení navrženého pro dospívající nebo podvyživené modelky a že udržet si módní siluetu může znamenat vážné ohrožení zdraví. Naopak, dieta je dnes pokládána za normální jídelní režim a vyhublost za zdravý vzhled. Stále více lidí proto dodržuje dietu, aby vyhovělo nejen společenským představám o kráse, ale i o zdravém životě a výživě.

Co je ale na samotném medvídkovi tak nezdravé? Těch několik kilogramů navíc, nebo to, že mlsá? Mlsání by žádné reklamě nemělo vadit, většina z nich k němu dokonce přímo vybízí. Sušenky místo oběda, kokosové tyčinky na zahnání hladu nebo čokoláda jako sladká odměna. Stačí si pustit televizní reklamu, kde se vyhublé manekýnky nebo jejich mužné protějšky neživí ničím jiným. Jen se to nesmí nazvat pravým jménem. Oni nemlsají, nekazí si žaludek ani se neodbývají přeslazenou nebo naopak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.