Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Postupimské strašidlo

Postupimská dohoda a způsob, jakým ji hodnotí dnešní německá vláda, se v u nás v minulých dnech staly tématem vzrušených předvolebních debat. Nejprve prohlásil předseda Zeman se svou příslovečnou jemnou nonšalancí, že k vládě, zpochybňující Postupimskou dohodu, nelze mít důvěru a že je to ostatně „nehorázná drzost“. Vzápětí na tiskové konferenci uvedl, že toto zpochybnění je nikoliv bilaterálním, ale celoevropským, a dokonce celosvětovým problémem a že by na něj ve vlastním zájmu měly reagovat státy, jež kdysi bojovaly proti německé agresi. Když pak parlament odmítl sociálnědemokratický návrh na rezoluci odsuzující nynější bonnskou vládu, nechal se Zeman dokonce slyšet, že jde o ohrožení českých národních zájmů.Sociální demokracie se opět pohybuje na spirále sebehecování, a pasivní, uhýbavá politika vlády ji v tom jen podporuje. Jde sice o hysterii velmi volebně účelovou, ale přesto je to hysterie, tedy něco, co vylučuje věcný postoj. A pochopitelně stranou zájmu zůstává nejen dokument, který je jádrem sporu, ale také historické okolnosti jeho vzniku.

Spojenectví z nutnosti

Politika ústupků Hitlerovu Německu, jak ji prováděly západoevropské demokracie ve třicátých letech, byla motivována - kromě tradiční nevýbojnosti demokratických států - i špatným svědomím západoevropských velmocí z nedostatků mírového uspořádání po první světové válce. Appeasement ovšem nezaznamenal jejich nápravu, nýbrž posílení jednoho mimořádně zvrhlého režimu. Díky této…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.