Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Jak bude vypadat fotbal

Politická situace v Itálii dospěla opět na rozcestí. Po čtyřech týdnech vládní krize se vedoucí představitelé tří největších politických stran dohodli, že v Itálii je třeba zavést prezidentský systém, který by s jistými změnami mohl připomínat Francii. Tajemník postkomunistické Demokratické strany levice D'Alema, Silvio Berlusconi a předseda pravicové Národní aliance Fini se pokusili překonat dlouholetou nedůvěru a nepřátelství. Měla by být utvořena nová vláda, složená opět většinou z odborníků, která by byla garantem těchto institucionálních reforem. Prezident Scalfaro zvolil pro její vedení Antonia Maccanica.

Konec pro malé strany

Oznámení dohody vyvolalo senzaci a vlnu protestů. Nešlo ani tak o nostalgiky na levici či pravici, kteří se nechtějí „paktovat“ s bývalými neofašisty či komunisty. Šlo o víc: francouzský politický systém by v praxi znamenal definitivní konec vlivu menších politických stran - od lidovců po pravověrné komunisty (a stejný osud by patrně potkal nakonec i Ligu severu). V řadách koalice levého středu se rozpoutala bouře.Tajemník lidové strany Bianco obvinil své postkomunistické spojence, že se za zády lidovců domluvili s nepřítelem. Strana komunistické obnovy tvrdí, že postkomunisté už vůbec nepatří na levici. Bez podpory těchto dvou stran D'Alema sice od dohody neustoupil, nicméně musel své stanovisko rozmělnit: prohlásil, že o reformách se musí jednat v parlamentu a nová vláda má vůči této otázce zůstat neutrální.Pravice…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.