Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Učitelé chtějí dvě miliardy

Minulý čtvrtek zveřejnily školské odbory plán na stávku učitelů: počínajíc 28. lednem se na den zavřou školy postupně ve všech okresech České republiky. Hlavním důvodem má být údajně nesplněný slib premiéra Václava Klause, který před červnovými volbami oznámil, že se u nás do roku 2000 zvýší platy na dvojnásobek. Už v červnu odboráři spočítali, že k takovému zvýšení platů je třeba, aby mzdy vyrostly každý rok o devatenáct procent. V říjnu ale ministr financí Kočárník oznámil, že se zaměstnanci státních institucí budou muset příští rok spokojit s růstem o pouhých 12,5 %. Školské odbory proto požadují pod hrozbou stávky přidat z rozpočtu dvě miliardy korun: jedině tak bude možné dosáhnout devatenáctiprocentního zvýšení.

Kolik berou učitelé ve skutečnosti? Loni vydělával průměrný učitel základní školy 9144 korun měsíčně, učitel gymnázia 10 854 korun. Průměrná mzda v celé ekonomice přitom byla 8172 Kč - kantoři základních škol tedy brali 110 % průměrného platu v republice. Letos by podle předběžných údajů ministerstva školství měli učitelé vydělávat zhruba jedenáct tisíc a poměr k průměrnému výdělku v zemi je pouze o málo příznivější. Odboráři se proto mohou odvolávat na příklad západoevropských zemí, kde berou učitelé základních škol 130–150 % průměrné mzdy. Na první pohled je vidět, že čeští kantoři mají pro stížnosti reálný důvod. Jejich nárok by se dal ještě hůře zpochybnit, kdyby prokázali, že pracují stejně efektivně jako západní kolegové.

Odboráři se tím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.