„Chytili jsme se snad do jakési pasti blahobytu? Nebrání nám dosažená životní úroveň v nezbytné schopnosti přizpůsobit se? Nebude mít nakonec pravdu americký ekonom Lester Thurow, když prorokoval, že staré průmyslové národy zajdou stejně plíživě jako kdysi starý Řím?“ Tyto otázky si v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung položil předseda spolkové frakce CDU/CSU Wolfgang Schäuble, politik s pověstí netrpělivého reformátora. Důvodů měl celou řadu. Německá společnost stojí na prahu nového tisíciletí ve dvojím ohni. Musí připravovat a vstřebávat impulzy, které ji motivují k přijetí „brutalit“ typu zeštíhlování státu či krácení sociálních vymožeností, a přitom musí dbát na úspěšný postup evropské integrace.

Kdo, když ne my

Kohlova věrnost myšlence Evropské unie již nemusí postačovat k překonávání problémů globalizovaného světa, zvláště když se globalizace projevuje zastupitelností výrobců. Již neplatí, že složité technologie lze svěřit pouze všestranně vyspělým společnostem. Právě ty se naopak ocitají ve zmíněné pasti blahobytu a je pro ně stále obtížnější obstát v konkurenci s „lacinějšími“ zeměmi.Přitom nejde jen o úspory a technologii. Evropská civilizace se hlásí i k dodržování hodnot, jako je nedotknutelnost a integrita jedince, svoboda, právo na sebeurčení či ochrana před svévolí a pronásledováním. Řeč je o lidských právech. Z hlediska jejich univerzální platnosti je důležité, aby státy, jež se k této civilizaci hlásí, nechtěly své hodnoty…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte