Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Dieta podle Výborného

Ministr obrany Miloslav Výborný rozdal kolegům ve vládě svoji představu, jak by se měla do budoucna vyvíjet česká armáda. Splnil tak - byť s mírným zpožděním - domácí úkol, zadaný mu před šesti týdny na tzv. schůzce ministrů. Výborný se tehdy zavázal, že vypracuje plán, na čem by mohlo naše vojsko ušetřit, aniž by se tím stalo zcela neschopné boje. A vláda na oplátku slíbila, že do roku 2000 zvýší své výdaje na obranu o tři desetiny procenta hrubého domácího produktu.

Varování z Bruselu

Na zmíněné schůzce ministrů v září Výborný upozorňoval, že vláda zvýšila (nakonec jako každý rok) rozpočet ministerstva obrany pouze o sumu pokrývající inflaci. Podle analýzy provedené jeho úřadem to prý znamená konec snů o další modernizaci armády, velké škrty ve výdajích na výcvik vojáků a neschopnost zabránit katastrofálnímu chátrání majetku a techniky. Podle materiálu, který Výborný svým kolegům na schůzce poskytl, má problém pouze tři možná východiska.První možností je snaha o rozvoj a špičkovou kvalitu stávající instituce - tedy naší dnešní armády s dnešním počtem vojáků. Na to by ovšem ministerstvo potřebovalo jen v roce 1997 o deset miliard korun více, než nabízí rozpočet. Druhou variantou je nechat armádu beze změny a rezignovat na její kvalitativní rozvoj. Toto řešení je sice příznivé pro rozpočet, vojsko však podle odhadů Výborného v takovém případě do čtyř let ztratí jakoukoli funkčnost. Třetí alternativou je respektovat rozpočet a zároveň provést v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.