Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Ta šance se už nebude opakovat

UFFE ELLEMAN-JENSEN vystudoval ekonomii, působil jako novinář, vydal desítky ekonomických a politických publikací, především je však politik. V roce 1977 byl poprvé zvolen do dánského parlamentu za Liberální stranu, od r. 1984 je předsedou této strany, a v posledních třech letech tudíž i lídrem parlamentní opozice. Předtím byl plných 11 let (1982–1993) dánským ministrem zahraničí. Patří k nejznámějším a nejostřílenějším politikům západní Evropy: je jedním z autorů Maastrichtské smlouvy, minulý rok se stal prezidentem Evropské liberální strany a byl spolu s Javierem Solanou nejžhavějším kandidátem na funkci šéfa NATO.

Co si myslíte o pojmech euroskeptik a eurooptimista?

Tyto kategorie se mi protiví, myslím, že nic neznamenají. Ten, kdo není pro silnější spolupráci v Evropě, je buď populista, nebo ještě nemá hotové domácí úkoly. Samozřejmě musíme mluvit o povaze a podstatě té spolupráce - zde se již mohou střetávat různé přístupy a názory.

Které myšlenky Maastrichtské dohody podporujete s chutí a které nikoliv?

Myslím, že byla udělána dobrá práce, ale pořád to bylo pouze pár prvních kroků. Nyní musí následovat další: rozšíření Evropské unie (EU), reforma jejích institucí a vše, na čem pracuje Mezivládní konference EU. Co na dohodě nemám rád, je to, co v ní není. S odstupem času stále zřetelněji vidím, co schází. Dohoda pořádně nepropracovala proces rozhodování v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte