Sto miliard nejsou žádné peníze - tak je možné rozumět projevům českých ministrů, když komentují schodek, který zaznamenal náš zahraniční obchod loni za dvanáct a letos už za osm měsíců. Pro ty, kdo se takového vývoje obávají, má například Vladimír Dlouhý i jinou útěchu: obchodníci dovážejí hlavně stroje a další prostředky k vydělávání peněz. Až se s nimi začne vyrábět, hned se obchodní bilance zlepší.A co když nezlepší? Co když schodek bude dosavadním tempem růst i v dalších, dejme tomu, pěti letech? Odpověď není těžké vymyslet: Česká republika se definitivně promění v montážní přívěsek Evropské unie s třicetiprocentní nezaměstnaností jako v Turecku. Složitější je to s otázkou, jak podobnému scénáři předejít.

Štěrk, cement a starožitnosti

Exportní schopnosti české ekonomiky dobře popisuje srovnání s Ghanou (viz graf č. 1). Netrápí nás totiž jenom obchodní schodek, ale ještě víc složení exportu. Přes polovinu ho tvoří - jako v Ghaně - vývoz surovin (uhlí, štěrku, písku, dřeva apod.) a průmyslových materiálů (surové oceli, cementu, papíru, textilu, umělých hmot). V dalších oblastech se od Ghany trochu lišíme: zatímco v této rovníkové zemi zbytek vývozu zajišťuje zemědělství, u našeho exportu tvoří potraviny necelých deset procent a zbylou třetinu stroje a spotřební zboží. To ale nic nemění na faktu, že životní úroveň u nás udržuje nad vodou především výprodej surovin a životního prostředí. Prodávat své výrobky nejsme schopni ani jako Maroko,…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte