Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Opereta se špatným libretem

Otázka rozšíření Severoatlantického paktu už nějakou dobu připomíná špatnou operetu: každý v ní zpívá svůj part a neposlouchá ostatní. Postkomunistické země bez ustání opakují, že chtějí do NATO, a zdůrazňují, že vše je na dobré cestě. Rusko zarputile odmítá plány na rozšíření Aliance a západní země opatrně vysvětlují, že je třeba trpělivosti a dalších jednání. Navzdory optimistickým informačním šumům, které nám neustále oznamují další „přelomové“ schůzky na nejvyšší úrovni - jen v září se konaly ve Stuttgartu, Bonnu, Moskvě, ve Vídni a minulý týden v norském Bergenu -, se ale operetní obraz nijak nemění. Neformální schůzka ministrů obrany zemí NATO v Bergenu byla přitom samotnými aktéry označena za jednu z nejdůležitějších v posledních letech. „Jsme otevřeni pro nové členy a budeme se této zásady držet,“ řekl americký ministr obrany William Perry. Ovšem ve světle tvrdého nesouhlasu jeho ruského kolegy Igora Rodionova, a zejména nejnovějších požadavků Paříže se Perryho výrok jeví spíše jako zoufalé ubezpečování sebe samých, že k rozšíření NATO vůbec někdy dojde.

Žádný Blízký východ, žádná Asie

Na naší planetě neexistuje jiná organizace, která by svým členům zaručovala srovnatelnou míru bezpečnosti jako NATO. Tento pakt nepochybně plní podmínky faktického mocenského usměrnění světa - disponuje jak armádní silou, tak ekonomickou mocí, přičemž je to demokratická struktura, která nemá žádné územní nároky a nehlásá nebezpečné ideologie. Jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.