Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Cesta skrze objetí

Německá psycholožka českého původu JIŘINA PREKOPOVÁ (67) studovala na Palackého univerzitě v Olomouci. Počátkem 70. let emigrovala. Dlouhá léta se věnuje vývojovým poruchám a problematice výchovy dětí na konci tisíciletí. Je autorkou bestselleru Malý tyran, knih Děti jsou hosté, kteří hledají cestuNeklidné dítě, které vyšly i česky, pouze německy zatím byly publikovány tituly Schlaf, Kindlein - verflixt noch mal! (Spinkej děťátko, k čertu už!) a Hättest du mich festgehalten (Kdybys mě byla pevně držela). Název poslední z nich naznačuje další směr činnosti doktorky Prekopové: je spoluautorkou terapie „pevným objetím“. Tuto metodu etologicky zdůvodnil nositel zoolog Nobelovy ceny N. Tinbergen, který s Prekopovou spolupracoval a za jehož přispění se metoda rozšířila v Německu.

Ve své knize Malý tyran uvádíte, že dva miliony Američanů byly týrány svými dětmi. V jakém smyslu?

Zde jde vysloveně o fyzické násilí - kopání a bití. Nejnovější statistika říká, že zatímco vážnému týrání je v Americe ročně vystaveno 23 z tisíce dětí, 90 z tisíce dětí ve věku 3 - 17 let se dopouští srovnatelných fyzických útoků na rodiče. Tady už je zle. Nechají-li se rodiče bít a demonstrují se jako slabší, je dítě nuceno převzít moc. Ztrácí možnost orientace, kterou může od rodičů dostat, ztrácí respekt k lidem, kteří se za ně cítí zodpovědní. Nemá si z koho vzít vzor. Bezpečně se cítíme jen se silnějším. Děti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.