Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Některé smlouvy bych nepodepsal

Ing. JAROMÍR TALÍŘ (46) se narodil v Českém Krumlově. Studoval na elektrotechnické fakultě ČVUT, na Vysokém učení technickém v Brně absolvoval postgraduální kurz informatiky. V letech 1974–90 pracoval v českobudějovickém Stavoprojektu postupně jako projektant, analytik systému a řízení a po listopadu 1989 jako ekonomický náměstek. Od roku 1990 - kdy vstoupil do KDU-ČSL - byl primátorem Českých Budějovic. V roce 1995 přešel na ministerstvo kultury zprvu jako náměstek ministra pro ekonomiku a personální záležitosti, od října 1995 mu byla rozšířena působnost i pro oblasti legislativy umění, místní kultury a knihovnictví. V druhé vládě ČR byl jmenován ministrem kultury. J. Talíř je ženatý a je otcem čtyř dětí. Jako své mimopracovní zájmy uvádí literaturu a historii.

Proč jste se podle vás stal ministrem kultury?

Jsem přesvědčen, že o tom rozhodlo několik faktů. Za prvé se koalice dohodla, že ministerstvo zůstane zachováno, což je myslím dobře. Za druhé to bylo rozhodnutí, že v rámci vyrovnání poměru mocenských sil připadne ministerstvo KDU-ČSL. Svou roli hrálo i to, že jsem měl možnost rok a čtvrt na ministerstvu pracovat.

Je vaše jmenování potvrzením kontinuity po úřadování Pavla Tigrida?

Myslím, že ano. Vedle pana Tigrida jsem měl možnost proniknout do různých problémů v rezortu, a tak se dotknout věcí, které trápí nejen ministerstvo kultury, ale jsou obecnější povahy. Myslím, že řada z nich může…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].