Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Až daně převýší mzdy

Na severozápadním okraji Budapešti stál několik desetiletí pomník sovětského vyjednavače Ostapenka, který tragicky zahynul při obléhání města v roce 1945. Umělec jej zvěčnil v poněkud nevšední póze. Voják vypadal, jako by tančil kozáčka s vysoko zdviženou levou nohou. Lidé říkávali, že až ji položí na zem, bude to konec Maďarska. Dnes, přesně dva roky po nástupu zdejší levice k moci, Maďaři říkají: je to konec Maďarska.

Dva světy v jednom městě

Čím jsou pro Vídeň Graben, tím je pro Budapešť ulice Váci, jejíž nejreprezentativnější část se prostírá mezi Alžbětiným mostem a Vörösmartyho náměstím. Obchodnická dráha Vácské ulice začala právě na tomto náměstí. Nežli dostalo jméno po velkém maďarském básníkovi, neslo německý název Schneider Viereck, přeložitelný jako čtyřúhelník ostrých mužů. Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století se zde totiž usadili čtyři podnikaví Rakušané. Krejčí stříhal látky, chirurg řezal pacienty, bankéř utínal úroky a advokát holil své klienty. Dnes už po nich není ani památky, avšak ve zdejším obchodním domě Luxus stojí pár nejlevnějších pánských ponožek 500 forintů (1 Kč je asi 5 Ft), tedy dvakrát více než v jiných stejně honosných obchodech v centru města. Na Váci je ostatně všechno dražší, což je zcela pochopitelné, neboť i nájmy za prostory k podnikání jsou vysoké většinou přesahují 50 marek za metr čtvereční.Paní Ilona Szabó z obchodního referátu čtvrti Vnitřní město - stejně jako nikdo jiný z magistrátu - není s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.