Jméno George Orwella (19O3 - 1950) je spjato především s alegorií Farma zvířat a románem 1984, díly epochálního významu, kvalit však spíše myšlenkových a esejistických než v pravém slova smyslu literárních. Orwell byl typem spisovatele pohlceného problémy své doby, časů triumfujícího totalitarismu. Byl člověkem, který důsledně a s rizikem domýšlel, jaké propasti se před Evropou otevírají a jaký je v takové situaci intelektuálův úkol. Sám říkal, že základní motivací pro jeho psaní se stala potřeba odhalit nějakou lež. Jeho doménou se proto staly eseje. V nich je nejen možné, ale i nutné vyjádřit se přímo, pregnantně a bez zátěží vypravěčských forem. Některé z takových typických Orwellových textů obsahuje výbor nazvaný po jednom z nich Úpadek anglické vraždy.

Stará dobrá Anglie

Z románu 1984 Orwella známe jako na vizionáře režimu bezmezné a samoúčelné krutosti, jako empirika metody odosobnění a zotročení, jako metodika, jenž k popisu totalitarismu poskytl metafory jako angsoc, newspeak, doublethink, crimeface… Černota jeho proroctví nemá hranic, je to zoufalství bez konce, vize okované boty bez přestání dupající po lidské tváři. Sbírka esejů představuje Orwella z jiné strany: jako muže, který je při vší své kritičnosti zakořeněn do určitého světa hodnot, o jejichž ceně dobře ví, a proto mu na nich tak záleží. Nebyl ani trochu nihilistou, povýšeně sledujícím pád světa do propasti, a nic mu nebylo tak vzdálené, ba odporné jako dekadentní dandysmus…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte