Za pouhé „mediální bouřky“ označil 29. prosince v ZN novinách místopředseda výkonného výboru Pozemkového fondu Josef Miškovský (KDU-ČSL) všechny informace zpochybňující poctivost a čisté úmysly jeho podřízených. Přitom sotva měsíc předtím zastavil šéf fondu (a Miškovského stranický kolega) Karel Mach veškerý výdej náhradních pozemků, protože už nevěděl, jak okresnímu personálu zabránit v kšeftech se svěřenou půdou. A sám předseda lidovců, ministr zemědělství Josef Lux, na prosincovém neveřejném setkání s přednosty okresních úřadů připustil, že „v několika případech došlo k nepřípustnému zvýhodnění některých osob“. Miškovského suverénní výrok, že fond „vždy postupoval přesně podle zákona“, tak byl poněkud humornou tečkou za rokem, v němž hned tři vedoucí územních pracovišť přišli o místo kvůli hrubému porušení předpisů.

Jak úředníci přicházejí k penězům

Karel Mach vysvětlil svůj prosincový verdikt nutností najít pro práci Pozemkového fondu nová pravidla. Proč? Náhradní pozemky se vydávají lidem, jimž dnes z nejrůznějších důvodů nelze vrátit půdu, na kterou vznášejí restituční nárok (je na ní třeba postaveno sídliště). V dosavadním systému ovšem rozhodoval o náhradě tak úzký okruh lidí, že to automaticky svádělo ke korupci a různým podvodným fintám. Nejlépe to dokládá případ ze severočeského Ústí. Šéfka tamní pobočky Pozemkového fondu Hana Fleischerová a zástupce ředitele územního odboru Ministerstva zemědělství Miroslav Ezr tu na jméno třetího…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte