Veřejné tajemství, podle něhož by Josef Lux bez jasného slibu odškodnění českých církví za nic na světě nepodpořil pravicovou koalici, se vyplnilo beze zbytku. V posledním bodě koaliční dohody se totiž za poněkud mlhavým diplomatickým jazykem skrývají dvě důležité informace. Za prvé: vláda vrátí majetek, který komunisté ukradli církvím a spolkům. A za druhé (pro bezvěrce): s církvemi se sveze dosud odkládané odškodnění některých menších znárodněných firem. Pokud parlament nesmete vládní prohlášení ze stolu, budeme svědky definitivní restituční tečky.

Každý čtvrtý dům

Jak bude narovnávání křivd vypadat v praxi? Komunisté sebrali věřícím kromě kostelů prakticky všechno. Výčet škod je tedy velmi rozmanitý: zemědělská půda, lesy, hájovny, rybníky, nemocnice, školy a ústavy sociální péče. Církev ale dala už před časem jasně najevo, že o pole příliš nestojí. „Nechceme hospodařit,“ vysvětluje to mluvčí české biskupské konference páter Miroslav Fiala. Bylo by to ostatně i dost složité - většina půdy přicházející v úvahu je roztroušena po pár arech na celém území republiky.Na pořadu dne tedy zůstávají nemovitosti a lesy. Pro více než tři tisíce budov, u nichž je církev schopna doložit vlastnictví, přišel ale Luxův restituční úspěch příliš pozdě. Část z tohoto majetku byla mezitím převedena na obce. „Po zkušenostech s navracením židovského majetku je jasné, že od obcí nelze získat prakticky nic,“ říká poslanec Miroslav Tyl (ODS). Starostové podle něj…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte