Tuto středu Izraelci rozhodnou, zda je bezpečnost jejich země stejně důležitá jako mír. Takto můžeme ve zkratce popsat téma nadcházejících parlamentních voleb. Ale ani těsně před 29. květnem nelze odhadnout, kdo vlastně zvítězí. Celou věc komplikuje i změna volebního zákona (viz Respekt č. 21/96): občané budou hlasovat jednak pro strany, ale zároveň budou přímo volit premiéra.

Mezi dvěma bloky

Voleb se zúčastní celkem 15 stran, voliči však sledují hlavně osudy dvou velkých bloků - levicové Strany práce současného premiéra Šimona Perese a pravicové aliance Národní tábor. Ta je vedena Likudem Benjamina Netanjahu, k němuž se připojily strany Comet a Gešer. Také Moledet, další pravicová strana, chce, aby se stal Netanjahu předsedou vlády. A podle odhadů se 80 % nábožensky orientovaných občanů rozhodlo, že lístkem, kterým se volí premiér, budou hlasovat pro lídra Likudu, zatímco druhý lístek odevzdají své religiózní straně.Netanjahu je oproti Peresovi mladý, hezký a fotogenický muž. Přitahuje masy a stále mluví o tom hlavním, co chtějí voliči slyšet: že bezpečnost země je stejně nutná jako mír. Peres má zase na své straně Billa Clintona a Jásira Arafáta. Clinton Perese veřejně podporuje. Nelze ovšem zjistit, zda tento fakt izraelského voliče potěší, nebo naopak rozčílí. Také Arafát se snaží: poprvé pohrozil fundamentalistickému Hamasu, že pokud zaútočí na Izraelce, zničí jim…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte