Pražský primátor sdělil minulou středu občanům metropole, že jeho válka s taxikáři skončila. Novelizovaný živnostenský zákon totiž jeho úřadu odebral všechny možnosti, jak zasáhnout do chodu městské taxislužby. Od Nového roku nemůže radnice ani kontrolovat řidiče přímo v terénu. Koukalovy sliby o „rázném postupu“ proti taxikářskému gangsterství jsou tedy po více než roční bezzubé snaze definitivně smeteny ze stolu.

S tím se jděte vycpat, šéfe

Podle primátora Koukala je příčina neúspěchu jednoduchá: obyvatelé Prahy za ni mohou poděkovat jak úředníkům z Ministerstva hospodářství, kteří radnici „odzbrojili“, tak poslancům, kteří pro návrh novely zvedli ruku. Věc ale pochopitelně není tak průzračná, jak by se na první pohled zdálo.Rychlou profesní smrt předpověděl Koukal nepoctivým taxikářům poprvé v červnu 1994. Už tehdy však proti nim stál stejně bezbranný, jako je dnes. Magistrátní úředníci sice na jeho příkaz sepsali důležitě se tvářící brožuru „Podmínky pro provozování taxislužby“, ale zloději v pruhovaných vozech z ní měli jen legraci. Sebehloupější právník jim totiž mohl obratem prozradit, že tento dokument nemá žádnou právní sílu. Podmínky pro vstup do profese stanovuje v Česku výhradně živnostenský zákon, a tam nebylo o Koukalových omezeních (jednalo se například o barvu vozu, velikost zavazadlového prostoru nebo povinnost mít ve voze určitý typ taxametru) ani slovo.Radnice pak halasně vytáhla další trumfy: začala kontrolovat taxikáře přímo…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte