Občanská demokratická aliance zahájila letošní rok svého druhu politickou bombou: návrhem na snížení sazeb daní z příjmu pro rok 1997 o sedm procent. Sociální demokraté, stejně jako někteří lídři ODS, vzápětí nařkli alianci z laciného předvolebního populismu. Jde tedy o návrhy rozumné a opodstatněné, či nezodpovědný populismus?

Trest pro bohaté

Návrh ODA se týká daní, které občané i podnikatelé pociťují jako nejvíce nepříjemné. Tak jako každému z nás občas zamrzne úsměv na rtech, podívá-li se na výplatní pásce na částku, kterou odvádí na daních, podobně se trápí manažeři podniků a podnikatelé s daní ze zisku. Je ostatně prokázáno, že právě tyto daně jsou pro všechny subjekty v ekonomice nejvíce demotivující. Zaměstnancům berou chuť k práci, podnikatelům chuť podnikat a malé dividendy z malého zisku po zdanění berou chuť potenciálním akcionářům investovat do cenných papírů. Právě proto se mnohé východoasijské země - ale i některé ekonomiky západní - snaží sazby těchto daní minimalizovat a těžiště státních příjmů přesouvat na tzv. daně nepřímé (daň z přidané hodnoty, spotřební daň apod.). Například na Novém Zélandě se diskutuje i o možnosti tyto daně zrušit docela. Tendence ke snižování podílu přímých daní na rozpočtových příjmech je zkrátka do určité míry celosvětovým trendem.U nás z obou těchto daní inkasuje stát každý rok zhruba třetinu svých rozpočtových příjmů. Obě daně jsou přitom problematické, a to každá z jiného důvodu. Daň ze zisku…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte