Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Poslanec Mandelík ve století Asie

V rámci předvolební diskuse o tempu i samotné ideji snižování daňového zatížení v České republice poskytl Lidovým novinám rozhovor poslanec Richard Mandelík (ODS). Coby tajemník rozpočtového výboru sněmovny zastává poměrně vysokou politickou funkci a jeho výroky není možné brát na lehkou váhu. Nikdo z ostatních představitelů ODS poslancovo interview nekomentoval, až to vypadá, že Mandelík přednesl oficiální „daňové stanovisko“ své strany. O to horší je zjištění, že za slovy není tentokrát nic než strach a lenivost politických představ.

Co se sluší a nesluší

Snížení daně z příjmu právnických osob (tedy podniků) na 35 %, jak navrhuje vláda, znamená, že se v podstatě dostáváme na úroveň srovnatelných zemí - Rakouska, Holandska. Ovšem proces někde končí. Chceme se dostat na úroveň zemí EU. V Unii ale není možné, aby se daněmi státy od sebe příliš lišily, neboť by to vytvářelo konkurenční prostředí, které tam není tolerováno. Daň z příjmu právnických osob se dostává k hranicím, jež musíme respektovat, řekl Mandelík Lidovým novinám doslova. Na prvním místě je třeba napadnout samo logické jádro poslancova myšlenkového toku. Mluví-li nějaký politik nejprve o výši zdanění a teprve potom o nutných vládních výdajích, měli bychom zpozornět. (Vůbec nejhorší je, když se o nich - jako Mandelík - vůbec nezmiňuje.) Správný postup běží opačně: politik má nejprve vědět, na co jsou peníze potřeba, a teprve na základě toho odhadnout, jaké procento z příjmu musí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.