Bob Dole nedal v úterních primárkách svým protikandidátům z Republikánské strany žádnou šanci. Během „Superúterý“, kdy se volilo v sedmi velkých jižanských státech (mimo jiné v Texasu a na Floridě), vyhrál, kde mohl. Pat Buchanan okamžitě oznámil, že neodstoupí a svou kampaň dovede až do letního republikánského sjezdu. To znamená jediné: ani on už svému vítězství nevěří. Steve Forbes své naděje ocenil realisticky a odstoupil. Nemusí ani předstírat, že pokračuje (jako Bob Dornan), aby mu plynuly finance na kampaň z federálních fondů, všechno si totiž platí sám.

Finále je jasné

Dole začíná své kritické poznámky směřovat stále více proti Billu Clintonovi, neškodným stranickým kolegům se přestává věnovat. Kdo z těchto dvou favoritů nakonec zasedne v Bílém domě, je otázka číslo jedna. Průzkumy mluví pro Clintona. Otázka číslo dvě zní, kolik Američanů je tam chce vidět, ať už zvítězí kdokoliv.Například Clintona volilo v minulých prezidentských volbách 22 % Američanů. Ano, dostal 54 % hlasů všech volících, ale uvážíme-li volební účast (kolem 50 %), vyjde nám pouze 22 % celé populace. To vskutku není mnoho. Ještě lepším případem nereprezentativnosti je současný mluvčí senátní většiny Newt Gingrich: k vítězství v jeho volebním obvodu mu stačila podpora 17 % spoluobčanů. Jaká je pak legitimní síla takového mandátu?

Proč jít hlasovat

Každý politik se samozřejmě snaží získat pro sebe co nejvíce voličů. To však neznamená, že se každý…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte