Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Na zdravotnickém poli klid

Lékařský odborový klub vyhlásil na 25. a 26. března dvoudenní výstražnou stávku. Na rozdíl od diskusí o jednodenní stávce počátkem listopadu tato zpráva velké vzrušení nevzbudila. Spíše všechny uklidnila: politici už vědí, že je nic horšího do voleb nepotká, a občanům stačí slib odborářů, že je v akutních případech neodmítnou. Pragmatismus ministra Stráského se tedy osvědčil, a to i přesto, že skutečným vítězem zdravotnického boje o peníze se stal někdo jiný.

Lišák ministr

Klid na zdravotnickém poli paradoxně přineslo předvolební období. Nepřehledné spory v rezortu přišly o politický náboj z několika důvodů. Lékařští odboroví lídři ani předsedové komor nemají solidní kontakty s levicovou opozicí, a charismatický šéf LOK Rath se spojil s Dienstbierovou SD-LSNS, jejíž účast v příštím parlamentu je velmi nejistá. Mimo hru se také dostalo hlavní politické téma, změna způsobu financování zdravotnictví. Každý jasně vidí, že rozhodnutí o dalším vývoji systému přinesou až volby. Programy politických stran mohou nabídnout dvě cesty: posílení státního dohledu, jak navrhují sociální demokraté, anebo dotažení liberálních reforem včetně další privatizace a důrazu na odpovědnost pacienta, což by měla doporučit ODS.Hlavní příčinou uklidnění poměrů je ale fakt, že do křesla ministra poprvé od listopadu `89 usedl politik. Podobně jako na konci roku `92 Janu Stráskému nestouplo do hlavy, že je de facto posledním prezidentem Československa, ani dnes netrpí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.