Předseda ODA a místopředseda vlády Jan Kalvoda (*1953) vystudoval právnickou fakultu a až do listopadu 89 působil jako advokát v Rokycanech. V únoru 1990 byl Občanským fórem kooptován a pak i zvolen za poslance České národní rady (stal se předsedou stálé komise pro bezpečnostní politiku a předsedou ústavně právního výboru) a o necelý rok později jej pravicová část OF prosadila na post místopředsedy ČNR. V březnu 1991 vstoupil do Občanské demokratické aliance, o rok později se stal jejím předsedou. Pod jeho vedením se Aliance ve volbách v roce 92 dostala pouze do ČNR se ziskem necelých šesti procent hlasů.U veřejnosti si Kalvoda získal renomé především vyhraněným stanoviskem k česko-slovenské otázce. Po vytvoření vládní koalice v roce '92 bývá jeho jméno nejčastěji spojováno s neúspěšnými pokusy o prosazení reformy územněsprávního členění státu. Zatím nejvýrazněji zasáhl Kalvoda do politiky zasáhl počátkem roku, kdy po vypuknutí aféry s dvaapadesátimilionovým dluhem ODA u Kreditní a průmyslové banky veřejně obvinil Bezpečnostní a informační službu z nezákonného špiclování politických stran.Kalvoda je šestým nejoblíbenějším politikem - u voličů ODA má podporu 88 % a mezi jeho stoupenci převládají ženy. Je ženatý, má jedno dítě a rekreačně se věnuje kulturistice.

Jste povoláním advokát a navíc člověk, který vždy velmi váží slova. Vám nepřipadá absurdní, když místopředseda vlády náhle veřejně obviní zpravodajskou službu vlastního státu z porušování zákona…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte