Příjezd amerického architekta Richarda Meiera do Čech rozdělil obec našich architektů na dva tábory. Jedni se radovali, že k nám našel téměř po dvaceti letech zase cestu, druzí neskrývali obavy z téhož. Na jeho přednášce, pořádané 4. prosince v Míčovně Pražského hradu, se sešli všichni. Ve vzduchu ale visela otázka: znamená to, že Richard Meier přijel proto, že dostane nabídku (nebo chuť) v Praze něco postavit? Reakce našich odborníků poukázala na rozpor, který existuje v názorech na to, má-li moderní světová architektura v Praze své oprávnění.Richard Meier se zastavil v Praze a v Brně cestou z Barcelony, kde se krátce předtím zúčastnil slavnostního otevření Muzea současného umění. Na jeho projektu se před deseti lety domluvil s barcelonským starostou Pasqualem Maragallem na jakési večeři v New Yorku. Rozhovor prý vypadal velmi prostě: Nechtěl byste u nás něco postavit? Ano, muzeum.

Nezajímá mě chaos, ale řád

Ultramoderní bílá konstruktivistická budova těsně sousedí se starým gotickým centrem Barcelony, kde obyvatelé rozvěšují prádlo napříč úzkými uličkami. Zdá se, že toto sousedství nikoho nepobuřuje. Radnice města a katalánská regionální vláda se podělily o výsledných pětatřicet milionů dolarů a jsou s muzeem spokojeny. I Meier je pokládá za jednu ze svých nejúspěšnějších realizací.Takhle hladký průběh ale všechny jeho evropské projekty neprovázel. Při prosazování radnice v Haagu dvakrát padl starosta, pro schválení výstavní a sjezdové haly v…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte