Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Je čas přejít do ofenzivy,

Už několik měsíců se slovenský parlament zdráhá ratifikovat základní smlouvu s Maďarskem, uzavřenou letos v březnu v Paříži.

József Torgyán (*1932) absolvoval v letech 1946–50 hudební akademii (obor housle) a v letech 1951–54 právnickou fakultu Budapešťské univerzity. Od roku 1956 se věnoval advokátské praxi. V letech 1957–58 asistoval u statutárních soudů, které rozhodovaly o lidech obviněných z „kontrarevoluční činnosti“. V roce 1958 byl vyloučen z advokátní komory, pracoval jako pomocný dělník, ale ještě téhož roku se k advokacii vrátil a jako advokát působil až do roku 1989. Poté spoluzaložil Nezávislou stranu malorolníků a v roce 1990 se stal jejím předsedou. O dva roky později byl obviněn, že spolupracoval se státní bezpečností. Sám požádal ministerstvo vnitra, aby vylustrovalo celé předsednictvo strany. Všichni dostali prázdné obálky, jen Torgyán plnou. Neotevřel ji však, prohlásil, že jde o provokaci a do novin dal velký inzerát: kdo se přihlásí a usvědčí ho, že byl agentem státní bezpečnosti, dostane od něho milion forintů. Brzy poté se strana rozštěpila a někteří členové odešli. Ve volbách v roce 1994 však strana získala 7 % mandátů a od té doby je na vzestupu.

Už několik měsíců se slovenský parlament zdráhá ratifikovat základní smlouvu s Maďarskem, uzavřenou letos v březnu v Paříži. Slovenská vláda zase bez ohledu na upozornění západní diplomacie pokračuje v politice omezování práv maďarské menšiny na Slovensku a ostentativně ignoruje protesty vznášené proti tomu v Budapešti. To vše se paradoxně děje v situaci, kdy je v Maďarsku u moci koalice, která je nejenom…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte