V mrazivém šeru trpělivě podupává několik desítek lidí. Konec fronty se stále prodlužuje, vytrvalci v předních liniích už jsou promrzlí na kost. Přešlapují tu už od noční tmy, oproti ostatním ale mají jistotu, že za půl hodiny, až se dveře konečně otevřou, získají nízká pořadová čísla a jejich věc bude dříve vyřízena.

Takovouto scénu, jako vystřiženou z éry reálného komunismu, zažije každý Pražan, který si pořídí automobil. Jedině na Dopravním inspektorátu v Kongresové ulici totiž může pro svého plechového miláčka získat státní poznávací značku. Ke koloritu zdejšího úřadu ovšem nepatří pouze ranní fronty, ale také houfy žadatelů, kteří celý den zdánlivě bezcílně lelkují v přízemí budovy. Důvod? Kdo přeslechne vyhlášení svého čísla a včas se nedostaví k příslušnému okénku, ztrácí pořadí.

„Lidi si to dělají sami,“ komentuje vzteklé reptání žadatelů ředitel pražské sekce dopravní služby Policie ČR, podplukovník Zdeněk Bezouška. „V Praze jen za loňský rok přibylo sto tisíc osobních vozů. My pracujeme čtyři dny v týdnu a na dvě směny. Proč se sem ale davy přihrnou hned dopoledne?“ Podle Bezoušky se situace zlepší po chystané modernizaci úřadu: pořadová čísla napříště nebude vydávat důchodkyně za umaštěným okénkem, ale stroj v ceně milionu korun. Nekonečné čekání to samozřejmě neodbourá, ale jak říká pplk. Bezouška, „čeká se na všech úřadech“. Tiskový mluvčí pražské ČR major Petr Link je ještě ráznější: "Když si někdo koupí auto za milion, ať si tu klidně čtyři…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte