Pokud chce český hudebník při daňovém přiznání uvést svůj nástroj kvůli amortizaci do odpisových položek, nenajde ani jedinou, kam by se dal zapsat. Vloni tak mnozí umělci uváděli své nástroje jako „nářadí ruční mechanizované“, což zní přece jen lépe než „zařízení těžná hlubinných dolů“ nebo „stroje na pěstování a ochranu rostlin“. Daňoví poradci soudí, že je to možné. Ve skutečnosti má ale finanční úřad pět let na to, aby při hloubkové kontrole došel k jinému závěru a hudebníkovi napočítal penále. Stejně jsou na tom malíři s výtvarnými potřebami a vůbec všichni, kdo se živí uměleckou prací a potřebují k ní něco jiného než hlavu a ryze řemeslné nástroje.

Neschopní géniové

Po roce 89 u nás vzala postupně za své rozšířená představa umělců jako zvláštní kategorie nadlidí, kteří si zaslouží různé výsady a úlevy z toho důvodu, že jim talent a intuice umožňují vidět dál než ostatním. Obecně to není představa stará: v západním světě začala zapouštět kořeny po první světové válce a etablovala se o třicet let později. Komunisté navíc pochopili, že charismatické schopnosti spolu s egocentrismem, časté vlastnosti umělecky nadaných lidí, jsou snadno zneužitelné k přesvědčování obyvatelstva o čemkoliv. Státní podpora „umělců“ v sovětském bloku proto nabyla patologických rozměrů. Protože zejména u nás byly po roce 68 odstraněny z očí veřejnosti skoro všechny osobnosti, jejichž dílo něco znamenalo, nastala po listopadu radikální reakce: Pryč s výsadami,…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte