0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory27. 8. 199510 minut

Zeman do vlády nepatří

JUDr. MARIÁN ČALFA (49) pochází z Trebišova, od roku 1964, kdy začal studovat na pražské právnické fakultě, však žije v Praze. V letech 1972-87 se postupně vypracoval z řadového úředníka na vedoucího legislativního odboru vlády ČSSR, o rok později se stal ministrem odpovědným za legislativu a sport.

JUDr. MARIÁN ČALFA (49) pochází z Trebišova, od roku 1964, kdy začal studovat na pražské právnické fakultě, však žije v Praze. V letech 1972–87 se postupně vypracoval z řadového úředníka na vedoucího legislativního odboru vlády ČSSR, o rok později se stal ministrem odpovědným za legislativu a sport. Po pádu Adamcovy vlády v listopadu '89 byl jmenován předsedou vlády „národního porozumění“, po volbách v roce '90 se stal premiérem koaličního kabinetu Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí. Po vypršení mandátu v roce 1992 odešel z aktivní politiky, zvolil si české občanství a stal se společníkem komerční právní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři a šéfredaktorem časopisu Právní rádce.Čalfa je blízkým přítelem prezidenta Václava Havla a téměř u všech členů bývalé federální vlády se těší značné úctě. I jeho političtí odpůrci většinou uznávají, že dokázal kvalitně řídit vládní kabinet a klidně řešit krizové situace. Po jeho nedávném setkání s Milošem Zemanem se proto dokonce objevily spekulace, že by se mohl stát kandidátem ČSSD na premiéra. Marián Čalfa je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze. V letech 1964–90 byl členem KSČ a posléze Veřejnosti proti násilí a Občanské demokratické únie. Dnes je bezpartijní, politicky se řadí ke středu a označuje se za liberála.

Prý zvažujete návrat do aktivní politiky. V tisku se dokonce objevil váš výrok, že to bude v řadách sociální demokracie. Je to pravda?

Můj problém je v tom, že mé sympatie…

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc