JUDr. MARIÁN ČALFA (49) pochází z Trebišova, od roku 1964, kdy začal studovat na pražské právnické fakultě, však žije v Praze. V letech 1972–87 se postupně vypracoval z řadového úředníka na vedoucího legislativního odboru vlády ČSSR, o rok později se stal ministrem odpovědným za legislativu a sport. Po pádu Adamcovy vlády v listopadu '89 byl jmenován předsedou vlády „národního porozumění“, po volbách v roce '90 se stal premiérem koaličního kabinetu Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí. Po vypršení mandátu v roce 1992 odešel z aktivní politiky, zvolil si české občanství a stal se společníkem komerční právní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři a šéfredaktorem časopisu Právní rádce.Čalfa je blízkým přítelem prezidenta Václava Havla a téměř u všech členů bývalé federální vlády se těší značné úctě. I jeho političtí odpůrci většinou uznávají, že dokázal kvalitně řídit vládní kabinet a klidně řešit krizové situace. Po jeho nedávném setkání s Milošem Zemanem se proto dokonce objevily spekulace, že by se mohl stát kandidátem ČSSD na premiéra. Marián Čalfa je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze. V letech 1964–90 byl členem KSČ a posléze Veřejnosti proti násilí a Občanské demokratické únie. Dnes je bezpartijní, politicky se řadí ke středu a označuje se za liberála.

Prý zvažujete návrat do aktivní politiky. V tisku se dokonce objevil váš výrok, že to bude v řadách sociální demokracie. Je to pravda?

Můj problém je v tom, že mé sympatie…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte