Vojáci v polních uniformách se prodírají hustými keři. Co chvíli prohrábnou hlavní samopalu zelený porost a pak kráčejí po hrubém písku dál. Jejich kolegové na nedalekém pobřeží s dalekohledy na očích pozorují oceán. V okruhu mnoha mil křižují vojenské čluny. Úsilí francouzské armády na tichomořském atolu Mururoa má zvláštní cíl: objevit tři podivné turisty, kteří měli pod příkrovem noci na malých člunech proniknout do přísně střeženého prostoru atomové střelnice a ukrýt se - chráněni speciálními oděvy - v radioaktivitou prosyceném písku.Úspěšnou invazi tří aktivistů Greenpeace, která má zabránit dalším jaderným zkouškám, mohou vidět televizní diváci kdekoli na světě. Mohou v klidu před obrazovkou odsoudit „jaderného agresora“ a pak se třeba vypravit na demonstraci před francouzskou ambasádu. Greenpeace potěšilo diváky už před dvěma měsíci, kdy v přímém přenosu zabránilo naftovému monopolu Shell potopit ropnou plošinu; zásah v Tichomoří úspěšný návrat ekologického koncernu na mediální scénu skvěle potvrdil.

Hrdina ze starých časů

Mezi novináři vyvolalo ohromení, když se dověděli, že vůdcem dobrodruhů na zakázaném atolu je živá legenda Greenpeace, David McTaggart (63). Ještě před časem se totiž prezentoval jako odepsaný důchodce: „Lidé mého věku už potřebují klid,“ prohlásil, když si po letech dobrodružného života v čele organizace kupoval v Itálii starý dům, kde chtěl pěstovat olivy. Dnes je ale všechno jinak. Bělovlasý Kanaďan s knírem je znovu…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte