Teprve až se vyrovnáme s Čechy a dosáhneme s nimi shody, definitivně skončí studená válka. Poměr k Polákům, po desítky let právě tak komplikovaný, se urovnal v roce 1990 uznáním hranice na Odře a Nise - cenou za německou jednotu. Naproti tomu vztahy s Prahou nechával Bonn spát, nebyly tak důležité. Tato slova, která jako by vypadla z úst Petera Glotze, předního činitele SPD a našeho zastánce ve Spolkovém sněmu, se minulý týden objevila na stránkách týdeníku Der Spiegel. Na tom by samo o sobě nebylo nic zvláštního, zmíněný list tradičně zaujímá protikohlovské postoje a leckdo ho považuje přímo za levicový. Pozoruhodná je jiná věc. Nejvlivnější německý magazín uváděl česká témata dosud jen v okrajových, často bizarních souvislostech. V posledních pěti číslech však najdeme hned čtyři velké články na téma česko-německé vztahy a odškodnění našich obětí nacismu - všechny v rubrice „Německo“. Tento fakt lépe než co jiného dokládá, že z česko-německých vztahů se v Bonnu skutečně stal vnitropolitický problém. A na tomto pozadí se odehrávaly poslední kroky - návštěva Josefa Zieleniece v Bonnu a projev Helmuta Kohla k vyhnancům.

Mezi startovacími okny

Často se nyní mluví o „startovacím oknu“ do NATO: pro nás se údajně otvírá přibližně do počátku roku 1997, kdy by se mohl do Bílého domu nastěhovat nějaký bytostný izolacionista a my bychom přišli o podporu Ameriky. Mnohem užší je však „startovací okno“ pro narovnání s Německem a odškodnění. Samotní činitelé…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte