První lednový týden ohlásil školský resort překvapivou novinku: ministerstvo špatně odhadlo počet žáků na středních školách, a proto mu prý v rozpočtu na letošní rok chybí 3,6 miliardy korun. Peněžní tíseň chtějí úředníci vyřešit snížením dotací, některým středním školám. Za matematickou chybu ministerstva tak například budou potrestáni rodiče téměř sta tisíc žáků v soukromých ústavech, kde se letos školné zvýší v průměru o 300 korun měsíčně.

Příliš mnoho žáků

Jak ale mohlo dojít k tak fatální početní chybě? Když ministr Ivan Pilip v září navrhoval rozpočet, vycházel z předpokladu, že se snižuje počet dětí. Logicky by se tedy měl snížit i počet žáků. Alespoň v oblasti středních škol však k tomu nedošlo. Naopak letos poprvé bylo otevřeno tolik studijních míst, že kromě velkých měst byla konečně pokryta poptávka po středním vzdělání.Neštěstí se dalo odvrátit jednoduchým opatřením. Školský rozpočet narostl oproti roku 94 o sedm procent, a stačilo tedy zvýšit příspěvek na jednoho žáka o stejný podíl. Jenže nepochopitelně složité přerozdělovací počty způsobily, že schází - alespoň podle tvrzení ředitele odboru rozpočtu Zdeňka Bernarda - již zmíněné 3,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že vloni ministerstvo dalo středním školám celkem šest miliard, lze ovšem předpokládat, že ředitel Bernard poněkud nadsazuje. Svědčí o tom i fakt, že suma, kterou ministerstvo ušetří krácením dotací, činí „pouhou“ miliardu.Pilipův úřad měl dvě možnosti, jak omezit…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte