Jméno řadovému českému čtenáři většinou asi mnoho neřekne, ale měl by si je pomalu začít pamatovat: Lee Kuan Yew. Člověk, jehož pohled na svět si začíná osvojovat nejméně pětina lidstva. Vzděláním právník (doktorát z Cambridge), od 50. let politický i duchovní vůdce singapurských Číňanů, bývalý premiér Singapuru, autor zdejšího „ekonomického zázraku“ a inspirátor místního drakonického zákonodárství, úspěšný praktický politik, moralista. Je uctíván i nenáviděn. Nemají ho rádi především v Americe (např. politolog Z. Brzezinski Leea označuje za „obyčejného diktátora“), velkou autoritu má naopak na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, v Japonsku, Thajsku a - v Číně, kam v posledních dvou letech může jezdit přednášet. Pro Evropany jsou jeho názory přinejmenším překvapující.

Lidská práva nejsou univerzální

Doktor Lee je přesvědčen, že demokracii nelze uplatňovat univerzálně. Všeobecná deklarace lidských práv OSN sice říká, že „vůle lidu je základem autority vlády, a že tato autorita je vyjádřena v opravdových volbách na základě univerzálního přístupu občanů a v tajném hlasování“ - ale jde tu jen o ideál, plně dosažitelný pouze ve vyspělých zemích tzv. prvního světa. Chudé země třetího světa a většina zemí bývalého východního bloku nejsou na demokracii připraveny, a navíc vyspělý svět, jenž jim demokracii „vnutil“, jim ve chvílích krize nedokáže pomoci (Afrika, Bosna aj.).Lee upozorňuje na to, že ve vyspělých západních zemích se teprve v posledním třicetiletí…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte