Minulý čtvrtek proběhlo jednání „generálního štábu“ našeho zdravotnictví. Premiér Václav Klaus, ministr Luděk Rubáš a prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda hledali strategii, jak zastavit rostoucí zadluženost zdravotnického resortu. Na ničem se ale nedohodli a tím vlastně odsunuli řešení na pozdější dobu, až budou dluhy ještě větší.

Miliardové dluhy

Podle údajů Rubášova ministerstva dosáhly loňské dluhy velkých nemocnic výše sto milionů korun, jak ale upozorňují jejich ředitelé, ještě větší dlužné částky se v ročních výkazech vůbec neobjevují a převádějí se do dalšího období. Minulý týden přiznalo vedení Lékárnické komory, že české lékárny dluží svým dodavatelům miliardu korun.Vzhledem k tomu, že letošní zdravotnický rozpočet činí osmdesát miliard, nejde relativně o velké částky, pocit nedostatku ale znervózňuje všechny, kdo ve zdravotnictví pracují. Svědčí o tom příklad zadlužené nemocnice v Praze-Motole: prakticky neustále dochází na některém oddělení k tomu, že není opraven důležitý přístroj nebo chybí běžný zdravotnický materiál, protože dodavatel nedostal zaplaceno za předchozí služby. Především lékaři z nemocnic si stěžují na nízké platy a jejich odbory požadují trojnásobek současné mzdy, ozývají se i sestry.Kamenem úrazu současné situace je skutečnost, že výdaje na zdravotnictví dosáhly osmi procent hrubého domácího produktu. To je hranice, kterou nesmějí překročit, aniž by ohrozily ekonomickou prosperitu. Doktoři už zkrátka…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte