Ing. IVAN PILIP (32) pochází z Prahy, kde v roce 1987 absolvoval Vysokou školu ekonomickou. O pět let později se stal prvním náměstkem ministra školství Petra Piťhy, loni v květnu převzal jeho funkci; pamětníci nepamatují u nás mladšího ministra školství. Pod jeho vedením vznikla první polistopadová školská koncepce s názvem „Vzdělání a odpovědnost“, probíhá schvalovací řízení nového vysokoškolského zákona a dvou rozsáhlých novel, které se týkají základních a středních škol. I. P. je členem (od března 1994 předsedou) Křesťanskodemokratické strany. V současné době jedná o jejím sloučení s ODS nebo s KDU-ČSL. Rozhodnutí o volbě partnera by prý mělo padnout do měsíce. Ministr Pilip je čtyři roky ženatý, děti nemá.

Obvykle se říká, že změny ve školství se mohou zavést jedině zdola. Právě proto může reforma trvat třeba dvacet let. Ale představitelé státu by měli popsat nějakou vizi, podle které by mohli jednotliví učitelé a ředitelé své kroky korigovat. Jak by se tedy mělo učit za dvacet let?

Vaše otázka mě trochu zaráží. Proč bych měl právě já říkat učitelům, jak si to představuji? Mohu mít představu o struktuře vzdělávací soustavy, o její pružnosti či nepružnosti, a potom o nárocích na jednotlivé druhy škol, co by se tam zhruba mělo učit. V našem systému, kde hrají poměrně významnou roli rodiče i sami učitelé, kde je škola do velké míry autonomní a přizpůsobuje se požadavkům svého okolí, už nic jiného říkat nelze.

Školský systém se ale…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte