Člen rozpočtového výboru poslanec Michal Kraus (ČSSD) nedávno v televizní debatě na téma privatizace Telecomu prohlásil, že budoucí strategický partner získá akcie na úkor drobných akcionářů z kuponové privatizace. V obecné rovině projevil obavy o osud drobných akcionářů i sám šéf rozpočtového výboru Tomáš Ježek (ODS), který patří k otcům kuponové privatizace. Podle Ježka je třeba rychle zajistit, aby „dikové nebyli šizeni“, a celá kuponová metoda tak nebyla dodatečně zdiskreditována. Není se tedy co divit, že se začínají šířit zvěsti o tom, že se některé kuponové akcie vlastně nebudou moci prodávat. Jaká je skutečnost?

Investor chce své

Před rozběhnutím první vlny kuponové privatizace se její architekti netajili tím, že na tomto typu privatizace stát nezbohatne. Připouštěli rovněž, že se rozdává majetek různé hodnoty, jehož cenu může určit až trh. Kuponová privatizace nebyla cílem, ale jen prostředkem, jak rychle najít podnikům konkrétní majitele, kteří by se o ně starali lépe než stát. Každý, kdo se kuponovky zúčastnil, tedy také věděl, že může získat akcie dobré, stejně tak jako v podstatě bezcenné.Obecně platí, že drobný investor všude na světě kupuje akcie především v naději, že získané dividendy budou vyšší než úrok v bance. (Tento záměr mohou mít samozřejmě i velcí investoři, především institucionální, jako jsou například penzijní fondy.) Proto na kapitálových trzích bývá živější poptávka právě po kvalitních akciích. V České republice…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte