Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Skryté osnovy

Americký pedagog John Holt učil na elitních soukromých internátních školách. Měl tedy možnost pozorovat děti nejenom v průběhu vyučování, ale i odpoledne a večer, a všiml si jednoho velkého rozdílu: ty, které se v "normálním" životě pohybovaly nápaditě, tvořivě, zodpovědně, prostě chytře, se proměnily, když vešly do třídy - většinou se začaly chovat hloupě.

Americký pedagog John Holt učil na elitních soukromých internátních školách. Měl tedy možnost pozorovat děti nejenom v průběhu vyučování, ale i odpoledne a večer, a všiml si jednoho velkého rozdílu: ty, které se v „normálním“ životě pohybovaly nápaditě, tvořivě, zodpovědně, prostě chytře, se proměnily, když vešly do třídy - většinou se začaly chovat hloupě. Snažil se odhalit, proč tomu tak je, a své poznatky shrnul v knize Proč děti neprospívají, která vyšla anglicky roku 1964, hned dosáhla milionového nákladu a brzy byla přeložena do řady jazyků. Nedávno, se zpožděním více než jedné generace, se dostala do rukou i českému čtenáři (vydala agentura Strom s finanční podporou Nadace Škola pro děti).Úspěch Holtovy knihy není náhodný: autor totiž zkušenosti a pocity, které ve škole v roli žáka zakoušel prakticky každý, dokázal nejen přesně popsat, ale i reflektovat, a dospěl k názoru, že příčinou všech dětských školních potíží je lidská situace, v níž se děti ve škole nacházejí.Podle Holta je základním problémem, že se děti ve škole necítí bezpečně. Neustále jim hrozí, že budou veřejně zaskočeny při nějaké neznalosti, že neuspějí, zklamou rodiče a učitele, že budou vypadat hloupě před ostatními spolužáky. Kromě toho jsou zmatené, protože většina z vodopádu slov, který na ně v dlouhých hodinách dopadá, má malý, nebo vůbec žádný smysl. Jen zřídka má nějaký vztah k hrubému modelu světa, který nosí v hlavě.Děti se navíc nudí, protože školní činnosti jsou značně monotónní,…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte