Snad každý, kdo žije ve velkém městě, už někdy narazil na černou můru - pouliční násilí. Není přitom podstatné, zda se terčem útoku stal on sám, či zda přihlížel, jak násilníci terorizují někoho jiného. Otázka, na kterou si musel odpovědět, se tím nezměnila: Utéct, nebo bojovat?První varianta se odedávna schvaluje ženám, dětem a starším lidem. Naproti tomu nad dospělými a zdravými muži vždy visel předpoklad, že budou schopni bránit nejen sebe, ale že podstoupí i zápas na ochranu bližního, kterého někdo zlovolně napadl. V dnešních Čechách je to ovšem jinak: utéci z boje se tu doporučuje všem - a zdatným, nebojácným jedincům zvláště. Neboť zatímco slabý člověk má šanci odnést si ze střetu s agresivní lůzou jenom ponížení, pár modřin či vyražených zubů, horkokrevný odvážlivec může dopadnout mnohem hůř: pokud při své obraně někomu z útočníků „nepřiměřeně“ ublíží, čeká ho kriminál.

Pomoz a Bůh ti pomůže

Právě v tomto rozporu mezi nepsaným, ale všeobecně srozumitelným příkazem pomoci (sobě i slabšímu) a psaným zákonem, který totéž posléze stíhá, tkví příčiny veřejného pobouření nad tříletým trestem pro Pavla Opočenského. Soudci v úvahách nad rozsudkem vzali za nejdůležitější fakt, že Opočenský v potyčce zabil sedmnáctiletého mladíka a sám přitom zůstal nejenže naživu, ale dokonce nezraněn. Veřejnost naopak považuje za nejdůležitější Opočenského motiv: přispěchal bránit tři občany napadené hloučkem opilých skinheads. To, že v následném zápase utrpěl…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte