Včera v noci se mi zdálo - tak civilně nazval švýcarský psycholog a psychiatr Medard Boss svou práci, věnovanou fenomenologickému pojetí snu, jejíž český překlad vyšel před více než půl rokem a zůstal překvapivě recenzentsky nepovšimnut. Přitom se tu - u nás vůbec poprvé - širší veřejnosti představuje psychoterapeutický směr známý jako existenciální analýza, analýza existence či daseinsanalýza.Bossova útlá, ale obsahově hutná práce se zabývá praktickými (terapeutickými) postupy existenciálního přístupu k „snění“. To je mimochodem pro autora klíčový termín. Oproti výkladům ve známých teoriích snu se ostražitě vyhýbá termínu „sen“, který zpředmětňuje a předem deformuje podstatu lidského bytí, jak se nám ve snění odkrývá. Namísto něho užívá podstatné jméno slovesné, které je bližší slovesu snít a zachovává jeho vztahový a průběhový charakter…Abychom lépe pochopili filozofické zázemí, jež tvoří rámec Bossova pojetí snění, je nutno se vrátit k historickému mezníku v roce 1900. Tehdy vyšla dvě díla, která představují výrazný zlom v myšlení 20. století a jejichž podněty nás nepřestávají inspirovat ani na jeho blížícím se sklonku. Shodou okolností napsali obě díla naši kompatrioti z Moravy: na jedné straně je to Freudův Výklad snů, na druhé Husserlova Logická zkoumání.

Freud

Není sporu o tom, jak převratný přínos představuje fakt, že Freud zavedl do psychologie koncepci nevědomí a zaměřil ji k problematice tradičně přehlížené tzv. seriozní vědou …

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte