Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Život podle hollywoodského scénáře

Jedenáctého června 1988 usedl Miroslav Darmovzal z Brna do auta a zapnul světla. Zůstal ale ve tmě, i když přezkoušel knoflíky na palubní desce. Pak si uvědomil, že ve tři odpoledne musí být i venku světlo.

Jedenáctého června 1988 usedl Miroslav Darmovzal z Brna do auta a zapnul světla. Zůstal ale ve tmě, i když přezkoušel knoflíky na palubní desce. Pak si uvědomil, že ve tři odpoledne musí být i venku světlo. Bylo to jako ze špatného filmu: pětatřicetiletý sportovec zjistil, že oslepl.

Lékaři neštěstí připisovali selhání imunity, diagnózu se jim ale nedařilo potvrdit. Pacient zatím ležel v nemocnici a během měsíců postupně ztrácel cit v rukou i nohou. Na původ nemoci měl vlastní názor: prostě žil příliš rychle. Při svém povolání provozního brněnských restaurací pracoval pozdě do noci. V hospodách se kamarádil s celou brněnskou galérkou, šlapkami, veksláky, taxikáři i estébáky. „Miloval jsem holky a kašlal na city. Jenže pak jsem najednou měl všeho dost. Odmítal jsem žít.“ Na podzim roku 1989 ležel v nemocnici bez vlády nad tělem a bez světla. Lékaři mu nedávali velkou šanci. Koncem listopadu uslyšel v rádiu o protikomunistickém převratu. Vzrušené hlasy ve zpravodajství v něm probudily naději, že také on sám by mohl začít znovu: „Dostal jsem novou chuť do života. Taky mi pomohla manželka. Do konce roku jsem vstal a chodil.“

Do nového života vstoupil jako člověk s novými vlastnostmi. „Pochopil jsem přírodní zákony, které platí i ve společnosti. Opustil jsem staré přátele a našel si nové. Jsem jiný.“ Po návratu z nemocnice vyhodil všechny léky, včetně očních kapek. Je opět fyzicky zdatný, narostly mu svaly a dokonce i vlasy, které neměl několik let. Když se mu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.