Český film je mastodont

Námět pro film těžící z odlišné reality ve dvou částech rozdělené Evropy vyprávěl Peter Woditsch, německý filmař z Bruselu, svým pražským přátelům už v roce 1984. Deset let pak věnoval shánění producentů, koproducentů, podpor. Scénář upravoval podle politické situace a požadavků investorů tak dlouho, až v něm z původního námětu mnoho nezbylo. Nakonec film s názvem Hey, Stranger natočil. „Zvítězil“, ale ti, jimž o filmu tak dlouho vyprávěl, o něm už nechtějí ani slyšet, natož aby se šli podívat. Pravděpodobně nebudou mít ani příležitost, protože výsledek Woditschova úsilí nejspíš proběhne jen sítí art kin ve frankofonních zemích, ukáže se na několika festivalech a pak se nad ním zavře voda. Stejně jako nad desítkami filmů s podobným osudem, které každoročně vznikají po celé Evropě.

Trpělivost bez růží

Režisér Jaromil Jireš dnes reprezentuje Českou republiku v Eurimage, fondu při Evropském společenství, který napomáhá mezinárodním koprodukcím. Situace se mu nezdá výjimečná: „Vždycky se na některých filmech dlouho pracovalo. Richard Attenborough připravoval Gándhího dvacet let.“ Šedesátiletému Attenboroughovi se ovšem podařilo nasbírat spoustu filmařských zkušeností už za války i těsně po ní. A navíc: dlouhé zrání svědčí jen některým tématům. Dnes jsou však u nás chronicky protahované projekty pravidlem. Od napsání scénáře k natočení filmu Milana Šteindlera a Haliny Pawlowské Díky za každé nové ráno uplynuly čtyři roky, ale z…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte