Všichni slaví vítězství

Maďarské obecní volby neznamenaly žádný posun

Suverénním vítězem prosincových komunálních voleb v Maďarsku se stali nezávislí kandidáti. Díky zvláštním preferencím, vyplývajícím z volebního systému, lze mezi vítěze počítat také představitele národních menšin. O něco komplikovanější je dopad voleb na postavení politických stran.

Menšiny mají přednost

Maďarské komunální volby probíhají podle systému, který se od českého liší několika podstatnými prvky.Za prvé: Starostové jsou voleni přímo, a proto výkonná moc na lokální úrovni připomíná spíše prezidentský systém než parlamentní demokracii.Za druhé: Pravidla nijak nepreferují stranické kandidáty vůči kandidátům nezávislým, a ti tak mají šanci získat mnohem více mandátů než jejich české protějšky.Za třetí: Zvýhodněni jsou ale kandidáti národnostních menšin. Národnosti v Maďarsku totiž mohou iniciovat ustavení vlastní menšinové samosprávy ve své obci, a ta má pak v menšinových záležitostech různé pravomoci. Ze zaregistrovaných kandidátů národnostních menšin vzniká zvláštní seznam, z něhož se lze dostat do zastupitelstva stejně jako z „obyčejných“ kandidátek pro poslance a starosty. Získají-li menšinoví kandidáti v daném zastupitelstvu většinu křesel a prohlásí, že se stávají menšinovou samosprávou, zastupitelstvo pak disponuje četnými pravomocemi, které obsahuje zákon o národnostních menšinách. Nezískají-li absolutní většinu, ale více než 30 % křesel, mohou se prohlásit…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte