Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Až zařve Český lev

Až zařve Český lev

Bilance českého hraného filmu v roce 1993: obludný televizní seriál

Petr Vachler, šéf společnosti VAC, říká: „Někde se začít musí. Chceme pomoci českému filmu a nemůžeme čekat, až bude dokonalý."Vachlerův nápad je kontroverzní: kvalitu české hrané filmové produkce by dnes bylo moudřejší před světem ukrývat, ale firma VAC se rozhodla uspořádat soutěž o nejlepší český film roku 1993 pod názvem Český lev. Vachler, posluchač scenáristiky na FAMU, se v podstatě inspiroval americkým Oscarem. Sehnal sponzory. Vybral sto porotců a pozval je na promítání všech českých filmů loni premiérově uvedených. Nechal navrhnout a vyrobit křišťálovou sošku lva. Soutěž tak povýšil do kategorie společenských událostí. Vyhlášení bude 25. února v pražské Lucerně, o den později je bude vysílat televize. V porotě jsou režiséři, kameramani, střihači, producenti, někteří novináři; osobnosti různého věku i názorů. Stejně jako Oscar, nemá být ani Český lev elitní cenou udílenou kritiky. Lidé spojení jen profesionální praxí u filmu tu vyhodnocují "mistrovský kus“ a nezáleží přitom na recenzích ani na návštěvnosti. Potud teorie.

Americké vidiny, české možnosti

V praxi je zhlédnutí kompletní produkce za rok 1993 traumatickým zážitkem. Ze čtrnácti celovečerních filmů jich deset sleduje výhradně komerční cíle. Snímky jako Kanárská spojka, Zkouška paměti a Nahota na prodej by v normálních podmínkách spadaly do B kategorie a seriózní tisk by jim vůbec…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte