Divné vztahy v nejbohatším městě světa

Tchajwanský film Ať žije láska zapůsobil v Benátkách nejsilněji

Mladá Mej-Mej pracuje pro realitní kancelář v Tchaj-pej. Den tráví na pochodu s mobilním telefonem, v ruce kabelku plnou klíčů; ukazuje zákazníkům byty, které firma prodává. Mladík A-Žung se živí ilegálním prodejem oblečení, které rozkládá každý večer na chodníku před obchodním domem. A jiný chlapec, Siao-kang, prodává u velké firmy schránky na pohřební urny.Za posledních dvacet let se Tchaj-pej údajně stalo nejbohatším městem světa. Z konfliktu mezi silnou konfuciánskou tradicí a náhlou prosperitou, podmíněnou přijetím západních životních norem, se v posledních letech zrodila svérázná, trochu elitářská kinematografie, spojená pupeční šňůrou především s filmy Michelangela Antonioniho. Tchajwanští režiséři mají společné téma: osamělost jedince v pustině moderního velkoměsta; jedince, který se dobrovolně připravil o Boha, o pouta s tradicí i s přírodou. Film Ať žije láska získal letos Zlatého lva na festivalu v Benátkách společně s Mančevského snímkem Před deštěm. Pětatřicetiletý režisér Tsai Ming Liang, do té doby neznámý, tak vykročil na světovou scénu.

Divní lidé

Jednoho večera se realitní agentka Mej-Mej seznámí s pouličním prodavačem A-Žungem a jde se s ním milovat do prázdného bytu, který přes den nabízela k prodeji. Při odchodu zapomene klíče v zámku a do bytu se „nabourá“ Siao-kang, prodavač uren. Je homosexuál a nemá kde bydlet.…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte