Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Kam zmizely peníze pro postižené děti

Kam zmizely peníze pro postižené děti

Od začátku letošního roku mají všechny školy, na kterých studují handicapované děti, nárok na zvláštní dotaci. Podle výnosu ministerstva školství připadá například na jedno slepé nebo hluché dítě tzv. nadnormativ ve výši 45 000 korun, na dítě s pohybovou vadou 23 000 korun a pro mentálně zaostalé 11 000 korun. Zatím však žádná ze škol, které si o dotaci zažádaly, slíbené peníze nedostala. Důvod? Ministerstvo školství koncem dubna vyhlásilo pro vyplácení dotací stop stav.

Přesné výpočty, nepřesné počty

Podle vysvětlení Pilipova úřadu jde o tzv. systémový problém. Rozpočet ministerstva byl schvalován, dříve než školy nahlásily počty handicapovaných žáků, a když se zjistilo, že částka určená na dotace nestačí, bylo již pozdě. „Při výpočtu dotace jsme vycházeli ze dvou údajů,“ vysvětluje postup ministerstva vedoucí ekonomického odboru ing. Zdeněk Bernard. "Za prvé, kolik stojí péče o postižené dítě v speciálních zařízeních, a za druhé, kolik je u nás podle údajů Úřadu pro informace ve vzdělávání postižených dětí. Z toho jsme pak vypočítali, kolik z rozpočtu můžeme přidělit na dotace."Realita se však s odhady ministerstva diametrálně rozešla. Když úředníci sečetli všechny nároky škol, zjistili, že k jejich uspokojení chybí v rozpočtu 840 miliónů. Řada ředitelů si totiž možnost požádat o dotaci pro tělesně postižené děti vyložila po svém. Jedna škola například požádala o peníze pro dítě, které se léčí z obezity,…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte