Střídání stráží

Po úmrtí premiéra Antalla Maďarsko čeká na novou vládu

Takřka každý to čekal, ale zároveň takřka každý doufal, že k tomu nedojde a že József Antall dovede svou vládu až do konce volebního cyklu. Smrt je však pramálo zběhlá v politice, a tak řada maďarských občanů 12.prosince v podvečer s překvapením zjistila, že po premiérově úmrtí je země bez vlády. Málokdo si totiž po večerech listuje ústavou, proto si málokdo hned vybavil příslušnou pasáž, jež praví, že rozloučí-li se předseda vlády tak či onak se svou funkcí, ztrácí spolu s ním automaticky mandát celý kabinet.

Zatím úřednická vláda

Maďarská ústava však na takovou situaci pamatuje: dosavadní vládu ponechává dále u moci - ovšem jako vládu úřednickou, tedy s omezenými pravomocemi (nesmí například uzavírat mezinárodní smlouvy), ale zároveň také mimo parlamentní kontrolu, což z hlediska politické stability jistě není ideál. Prezident Göncz také vzápětí po zveřejnění zprávy o Antallově skonu oznámil, že pověřuje Pétera Borosse, jenž jako ministr vnitra nemocného zastupoval, řízením vlády ve funkci úřadujícího premiéra. Hned v úterý ráno ovšem zahájil politické rozhovory s delegacemi parlamentních stran v zájmu co nejrychlejšího a nejhladšího schválení nové vlády. Takováto jednání sice nejsou prezidentovou povinností, přece však mají praktický účel. Nový premiér, kterého hlava státu musí navrhnout, se svého úřadu nemůže ujmout dřív, než bude s celou vládou a vládním programem…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte