Saniťáky nahradí armáda, kdo ale přijde na místo lékařů?
 

Saniťáky nahradí armáda, kdo ale přijde na místo lékařů?

„Nízké platy deformují náš zdravotní systém,“ tvrdí předseda Lékařské komory

Řidiči pražské Záchranné služby nebyli spokojeni s listopadovou výplatou. Pokud nedostanou slib zvýšení platů, podají do konce roku hromadně výpověď. Do začátku března by tak bylo nutné najít 250 lidí jako náhradu. Pražský magistrát a ministerstvo zdravotnictví uvažují o tom, že se obrátí na armádu.Výhrůžky pražských řidičů upozorňují na skutečnost, že mzdy prakticky všech zaměstnanců ve veřejném zdravotnictví neodpovídají tomu, jakou má jejich práce prestiž.

Ukousnuté ucho

„Mám na starost údržbu svého renaultu, jezdím po Praze rychlostí 120 kilometrů za hodinu, musím umět používat oxylog, EKG, odsávačku a další přístroje ve voze. Zasahujeme při všech požárech a policejních akcích. Většinou jezdíme bez lékaře, proto dáváme první pomoc sami: dlahujeme zlámané nohy, zastavujeme krvácení, oživujeme lidi v hlubokém bezvědomí. Stává se, že musíme zlikvidovat nebezpečné psychopaty. Loni jeden ukousl mému parťákovi ucho, jiného kolegu nedávno podrápali Číňani a zčernala mu noha. Já sám jsem už pětkrát rodil.“ Tak popisuje povinnosti řidičů Záchranné služby jejich mluvčí Jiří Matuštík (45, praxe 13 let). „Za minulý měsíc jsem měl 38 přesčasových hodin a se všemi příplatky jsem bral 5.000 čistého.“ Jeho starší přítel popisuje svůj zásah v hotelu Palace: "Když jsem prozradil řediteli, za co děláme, museli ho náměstci…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte