Chilský kruh se uzavírá

Pinochet založil prosperitu, Frei by měl přidat demokracii

Generál Augusto Pinochet věděl, co dělá, když v roce 1988 po prohraném referendu zařídil, aby v chilském Senátu měla armáda své zástupce a mohla blokovat jakoukoliv změnu ústavy. Tu dal diktátor přijmout v roce 1980 a zajišťuje mu velení pozemním ozbrojeným silám do roku 1997, kdy zároveň vyprší mandát generálů v Senátu. Až tehdy se uzavře poslední kapitola krvavé diktatury, která přinesla do Chile ekonomickou prosperitu.

Až do roku 1997

Druhou prosincovou sobotu Chilané volili nového prezidenta. Na příštích šest let se jím stane Eduardo Frei, syn stejnojmenného politika, který stál v čele země v letech 1964–70. Frei přebírá zemi od křesťanského demokrata Patricia Aylwina, svého stranického kolegy a prvního demokraticky zvoleného prezidenta po sedmnácti letech diktatury, jenž před třemi lety zahájil politickou reformu společnosti. Největší problém představují dva a půl tisíce mrtvých, tisíce mučených a desetitisíce emigrantů. Celonárodní usmíření je velice těžké, ale usnadňují je příznivé hospodářské vyhlídky. Chile má nejrychleji rostoucí ekonomiku v Latinské Americe: loni byl zaznamenán růst 10,3%, letos se očekává 6,2%, přičemž míra inflace se odhaduje na 12%. O to vše se Chile může opírat díky generálu Pinochetovi, jenž ve druhé polovině sedmdesátých let vyslal Chilany studovat do USA. A právě absolventi Chicagské univerzity zabezpečili nepřetržitý růst…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte