Drogy - legalizovat, či ne?

Ekonomové dávají za pravdu spíše zastáncům prvního řešení

Diskuse o tom, zda legalizovat drogy či nikoliv, se stala - alespoň v demokratických zemích - neodmyslitelnou konstantou politické scény. Problémem se zabývají i týmy nejrůznějších odborníků: ekonomové, kriminologové, psychologové. Debata začíná pronikat i k nám a má různé polohy. My bychom se rádi podívali na celou věc právě očima ekonoma, a to na příkladu USA.

Válka drogám

Až do roku 1914 byly ve Spojených státech drogy volně dostupné a pěstování marihuany bylo legální činností. Poté byly sice drogy kontrolovány, ale pouze prostřednictvím lékařských předpisů. Teprve v třicátých letech zavedly USA striktní protidrogové zákony. Problémem drog a narkomanů se místo lékařů začala zabývat policie. Tento trend ještě posílil v roce 1971 R.Nixon, který vyhlásil „válku drogám“. Bushova administrativa přesunula těžiště „války s drogami“ za hranice USA. Vycházela přitom z jednoduché úvahy, podle níž drogy, které se na území USA nedostanou, zdraví amerických občanů neohrozí. Vláda vyčlenila historicky největší prostředky na ochranu hranic, poradci a agenti DEA a armády Spojených států od té doby působí v tzv. „drogových“ zemích Asie a Latinské Ameriky, americká diplomacie donutila tyto země ke spolupráci.S nástupem Billa Clintona by se měly metody boje s drogami a s nimi související zločinností změnit. Má se snížit celkový objem vynaložených peněz určených pro tyto…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte